Ya ALLAH

Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   İBADET REHBERİ FORUM > --=KUR'AN-I KERİM=-- > Kuran'da İnanış Konuları > Namaz

Seçenekler
Alt 05-05-2012, 18:13
mehtap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mehtap mehtap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

Standart Namazımız hayatımız oluyor mu?

Hepimiz namaz kılıyoruz. Kimimiz hızlı, kimimiz yavaş ve sindire sindire.

Peki hiç düşündünüz mü. Namazlarımızı hayatlarımıza taşıyor muyuz?

Kıldığımız namazdan gözyaşlarıyla ayrılıyor muyuz? En azından içimiz sızlayıp da gözlerimiz doluyor mu?

Allah'ın huzurunda olduğumuzun farkında mıyız?

Namaz kılarken yanımızdan geçenleri fark ediyor, yetmiyor, birde müdahale ediyoruz.

Aman ne yapıyorsun der gibi “Allahu ekberrrr!” diyoruz.

Namazımızı hayatımıza taşımıyoruz. Namaz bizim için artık beş dakikada hemen kılınıp biten bir spor oldu. Kimimize beş dakikada fazla geliyor. Yatıp yatıp kalkıyoruz. Oysa namaz bu mu?

Namaz devamlı bir sorumluluk bilincidir. Dünyasını mamur etmek isteyen namazını mamur etmelidir. Çünkü namaz müslümanın hayat kaynağıdır. Her gün beş kez rable buluşma ve bununla gelen manevi nimet paha biçilmez. ılk tekbiri alıp Allah ın huzuruna durunca insanda ne dert kalmalı ne tasa. Her şeyi unutmalı Allah dan gayri.

Her gün gidip tıklattığımız kapı bir gün mutlaka açılacaktır. Ve açıldığında insan Hz. Muhammed (s.a.v) gibi durmalı o ilahi huzurda. Göğsü kaynayan tencerenin çıkarttığı gibi sesler çıkartmalı. Yorulunca insan namazla dinlenmeli. Gidip gidip O’nun huzurunda durmalı.

Bittim demeli O’nun huzurunda. Ve inanmalı yettim diyen bir rabbi olduğuna, güvenmeli. ‘Ya Rabbi’ demeli. ışte ben geldim. Yüzüm yok ama geldim. Kapından başka sığınacak bir yer bulamadım. Zaten senden başka bir yer de aramadım. Çünkü sen varsın ve bana yetersin. Geldim. Ama bitmiş olarak geldim. Gönlüm harap, ruhum harap, vicdanım harap, bedenim harap… ıyileştirirsen bir sen iyileştirirsin. Derman olursan bir sen derman olursun. Ancak sen teselli eder, ancak sen anlarsın kanadı kırık kulunun halini. Ne olur bırakma beni. Ayırma ki senden, kaybolup gitmeyeyim. Bırakma elimi ki düşmeyeyim…

ışte her gün beş kez bunları ve daha fazlasını söyleyebilmektir namaz. Söyletmelidir. Kılayım da nasıl olursa olsun, kurtulayım düşüncesi bir müslümana yakışmaz. Gönlümüzü mamur etmeden hayatımızı mamur edemeyiz. Gönlümüzü de ancak namaz ve niyazla mamur edebiliriz.

Namaz, Allaha yaklaşmanın en kestirme yollarından biridir. Namaz, gönlü kırıkların en güzel tesellisidir. Namaz yorgunların dinlenme durağıdır. Düşünün, ne kadar da yoruyor hayat bizi. Peki neyle dinleniyoruz?

Allah'ım bize Resulullah ve ashabı gibi namaz kılmayı nasip et.

Amin.
Alıntı.

Konu mehtap tarafından (05-05-2012 Saat 18:28 ) değiştirilmiştir..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler