Ya ALLAH

Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   İBADET REHBERİ FORUM > --=EDEBİYAT ve KÜLTÜR=-- > Öyküler & Hikayeler

Öyküler & Hikayeler Öykü ve Hikayeler Bölümü..

Seçenekler
Alt 12-14-2015, 17:04
Yağmur
Guest

Standart Her kuruşuna değdi...

Çok fakir ihtiyaç sahibi bir kadın, yüzünde hüzünlü bir ifadeyle manava girer. Dükkan sahibine mahçup bir şekilde yaklaşır. Kocasının çok hasta olduğunu, çalışamaz duruma düştüğünü, yedi çocuğuyla birlikte aç kaldıklarını ve yiyeceğe ihtiyaçlarının olduğunu söyler. Manav ona ters bir şekilde bakarak ...derhal dükkanını terk etmesini söyler. Kadın ailesinin ihtiyaçlarını düşünerek;

- Lütfen efendim, der. Paramız olur olmaz getirip borcumu ödeyeceğim.

Manav kendisine bir kredi açamayacağını çünkü onun eski müşterisi olmadığını söyler. O sırada dükkanın dışında bekleyen bir müşteri ikisinin arasında devam eden bu konuşmayı dinlemektedir.

İçeri girerek manava yaklaşır ve;

- Ben o kadının almak istediklerine kefilim, der. Ailesinin ihtiyacı olan şeyleri ver.

Bunun üzerine manav çok isteksiz bir şekilde kadına döner ve;

- Bir alış-veriş listen varmıydı.? diye sorar.

Kadın

- Evet efendim, der.

- Tamam, der manav. Şimdi onu terazinin şu kefesine koy, onun ağırlığınca diğer kefeye istediklerinden koyacağım.!

Kadın bir an duraksar, sonra başını öne eğer ve çantasını açarak üzerine bir şeyler karalanmış bir kağıt parçasını çıkartır ve manavın kendisine gösterdiği kefeye özenle bırakırken başı hala öne eğiktir. Manavın ve diğer müşterinin terazinin kefesine dikilen gözleri hayretle büyümüştür. Manav müşteriye dönerek kısık bir sesle;

- İnanamıyorum, der.

İnanılacak gibi değildir. Müşteri manava gülerken manav çoktan diğer kefeye eline geçeni doldurmaya başlamıştır ama nafile, kağıdın olduğu kefeyi yerinden bile kımıldatamamıştır.

Terazinin kefesi artık üzerindekileri alamayacak kadar doldurduğunda çaresiz hepsini bir torbaya doldurarak kadına verir.

Şaşkınlıkla üzerinde bir şeyler çizilmiş kağıdı eline alır ve okur. Bir de bakar ki orda bir alış veriş listesi yoktur. Sadece bir dua yazılıdır.

- ''Allah'ım neye ihtiyacım olduğunu sen bilirsin, kendimi sana teslim ediyorum.''

Manav taş gibi sessizliğe bürünmüştür. Kadın kendisine teşekkür ederek dükkandan ayrılır.

Müşteri, Manav'ın eline bir yüz milyonluk tutuştururken;

- Her kuruşuna değdi, der...

Konu Yağmur tarafından (12-14-2015 Saat 17:06 ) değiştirilmiştir..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)