Ya ALLAH

Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   İBADET REHBERİ FORUM > --=Genel Dini Bölüm=-- > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Genel Konuların Bulunduğu Bölüm.

Seçenekler
Alt 04-17-2012, 18:47
Yağmur
Guest

Standart İlim Sahibi Gurura Kapılırsa?

İnsana en çok gururu, kibiri ilim verir. Bazı insanlar az çok birşey öğrenince o ilimle kendini yukarılara çıkarır, bilmeyenleri aşağıda görür. Halbuki "Definelere malik harabeler vardır" derler. Senin basit, cahil gördüğün insan belki zahiren bir harabe gibidir, ama içinde define taşıyordur.
Birisi yolda giderken salına salına, gururlu, kibirli bir şekilde yürüyor ve çevresindekilere de abus bir çehreyle bakıyordu. Onun o kibirli, gururlu halini bir gönül ehli hisseder. İster ki, şu gururlu adama, kibirli alime bir ders vereyim de ikaz olsun. Arkasından süratle gidip ona yetişir. "Selamün aleyküm efendim" der.

Adam gururlu bir edayla "Aleyküm selam" der. Tabi kendisinin kılık kıyafeti müşekkel, öbürüsünün ki öyle değil. Üst kademeden mağrur bir edayla selamı aldıktan sonra "Efendim, size bir sual sorabilir miyim?" der.

"Sor bakalım, neymiş?"

"Acaba cevabını verebilir misiniz?" deyince;

"Ne demek, senin sualinin cevabını veremeyeceksek bu ilmin ne kıymeti kaldı bizde" diye de karşılık verir.

"Sualim şu: Acaba Peygamberimizin (a.s.m.) ilmi Allah'ın ilmiyle eşit mi?"

"Bre câhil, ne biçim sual bu?" der, "Peygamberin (a.s.m.) ilmi Allah'ın ilmiyle eşit olur mu hiç? Gel bakalım, senin gibi cahil bir adamın anlayacağı şekilde ifade edeyim" diyerek sual sahibini yolun kenarına çeker. Elindeki bastonun ucuyla yere yuvarlak bir daire çizer ve;

"İşte şu yuvarlağın içerisi Peygamberimizin (a.s.m.) ilmi, bunun dışı ise Allah'ın ilmi. Yani Peygamberimizin (a.s.m.) ilmi sınırlı, Allah'ın ilmiyse sınırsız, hudutsuzdur" der.

"Ha efendim, anladım, çok iyi anlattınız, Allah razı olsun" der. "Bir sualim daha var, sorabilir miyim?" "Sor bakalım."

"Peygamberimizin (a.s.m.) ilmi mi çok, İmam-ı Azam'ın ilmi mi çok?"

"Bre nadan, o ne biçim laf? Peygamberimizin (a.s.m.) ilmiyle İmam-ı Azam'ın ilmi mukayese edilir mi? Peygamberimizin (a.s.m.) ilmi bu dairenin tümüyse İmam-ı Azam'ın ilmi o dairenin içerisinde bir nokta kadar kalır."

"Anladım, efendim," der ve bir sual daha sorar: "Peygamberimizin ilmi o dairenin tümü, İmam-ı Azam'ın ilmi de o dairenin içinde bir nokta. Sorabilir miyim, acaba zat-ı âlinizin ilmi bu noktanın içinde ne kadar yer tutuyor?" deyince, bu sual bomba gibi patlar orada.
İlmiyle etrafa gurur saçan o adam, ilminin bir noktanın neresi olduğunu tayin etmekten aciz kalır ve iğneyle delinen balon gibi söner, küçülür ve o ehl-i irfan zata der ki:

"Ver elini öpeyim, Beni öyle bir irşad ettiniz ki, şimdiye kadar hiçbir alim beni böyle irşad edememişti. Gerçekten de İmam-ı Azam'ın ilmi nokta olunca, benim ilmim o noktanın içinde ne kadar yer tutar ki, çevreye karşı alim edasıyla tavır takınayım, herkesi cahil, hor hakir göreyim?"
Alt 04-17-2012, 19:52
TÜRKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
TÜRKER TÜRKER isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Forum Yönetim

Anlamı ve sonucu ile çok insanı kapsayan bir konu aslında, çokta iyi ders veriyor elhamdulillah..
ALLAH razı olsun yağmur hanım, paylaşım için teşekkürler..

Forum Kuralları - Forum İlkeleri

Ey nefsim! Deme "Zaman değişmiş, asır başkalaşmış,herkes dünyaya dalmış,hayata perestiş eder, derd-i maişetle sarhoştur." Çünkü ölüm değişmiyor..

Hem deme : "Ben de herkes gibiyim" Çünkü herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder.
Herkesle musibette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır...
Alt 04-17-2012, 23:03
Yağmur
Guest

Amin,sizden de inşaallah.Kibir,müslümana hiç yakışmayan çirkinleştiren bir duygu.Rabbim bizleri muhafaza buyursun.
Alt 04-18-2012, 16:48
samet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
samet samet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Gelişmiş Üye

Gerçekten zekice yazılmış bir öykü allah razı olsun...
Alt 04-18-2012, 17:06
Yağmur
Guest

Amin, sizden de inşaallah Samet kardeşim.
Alt 04-19-2012, 01:40
kemal864 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemal864 kemal864 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Wink

Yağmur hanım çok güzel bir konu

tekrar tekrar okuyup düşünmemiz gerektiğine inanıyorum.

Emeklerinize ve gönlünüze sağlık.

Selamun Aleyküm....

Alt 04-19-2012, 01:44
Yağmur
Guest

Ve aleyküm Selam.Sizin de gönlünüze sağlık,teşekkürler...
Alt 04-19-2012, 19:27
CUMHUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CUMHUR CUMHUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Özel Üye

fazla gururlanmak çok şey kaybettirir,gerçekten tekrar tekrar kendimizi iyi bir sınavdan geçirmeliyiz.bir hiç olduğumuzu hiçbir zaman unutmamalıyız..kardeşim yağmur eline sağlık .selamün aleyküm...
Alt 04-19-2012, 22:18
mehtap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mehtap mehtap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

Huzeyfe radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini işittim: "İlmi, ulemâya karşı böbürlenmek için veya cühelâ ile münakaşa için veya insanların dikkatini kendinize çekmek için öğrenmeyin Kim böyle yaparsa yeri ateştir.
Rabbim cümlemize hayırlı ilimler versin inş.bu güzel konu için Allah c.c.razı olsun emeğinize sağlık..
Alt 04-19-2012, 23:52
Yağmur
Guest

Ve aleyküm Selam Cumhur abi,Hadis-i Şerif katkınız için teşekkürler Mehtap hanım..sizlerden de Allah razı olsun.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler