Ya ALLAH

Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   İBADET REHBERİ FORUM > --=KUR'AN-I KERİM=-- > Kur'an-ı Kerim

Kur'an-ı Kerim Kur'an-ı Kerim Hakkında Genel..

Seçenekler
Alt 01-14-2012, 21:32
CUMHUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CUMHUR CUMHUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Özel Üye

Exclamation Kuran-ı Kerim'de Kişisel Gelişim ( Dikkatli Okuyalım )

Bakın Bakın Kuran-ı Kerim'de bizi yaradan Rabbimiz bize nasıl öğütler veriyor.
Bizi bizden daha iyi bilen olmaz deriz ya.Yanılıyoruzdur aslında.
Bizi bizden daha iyi bilen Bir(i) var.
Bizi bizden daha iyi bilen Rabbimiz, yüce kitabında gören gözler için apaçık bir veriyor.

Haşr 10: Muhatabına güvenmek istiyorsan, önce sen güvenilir ol.
Bismillahirrahmânirrahîm
Onlardan sonra gelenler ise şöyle derler: "Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin." (Haşr Suresi 10)

Saff 2: Yalandan uzak dur.
Bismillahirrahmânirrahîm
Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? (Saf 2)

Maun 1-3: Eleştirinin keskin bir bıçak olduğunu unutma. Söyleyeceklerini iyi tart.
Bismillahirrahmânirrahîm
Gördün mü, o hesap ve ceza gününü yalanlayanı!(Maun 1)
İşte o, yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimsedir. (Maun 2,3)

İsra 37: Kibirli olma, alçak gönüllü davran.
Bismillahirrahmânirrahîm
Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin. (İsra 37)

Müddesir 1-5: Kendini fazla abartma.
Bismillahirrahmânirrahîm
Ey örtünüp bürünen (Peygamber!) (Müddessir 1)
Kalk da uyar. (Müddessir 2)
Rabbini yücelt. (Müddessir 3)
Nefsini arındır. (Müddessir 4)
5. Şirkten uzak dur. (Müddessir 5)

Yunus 12: Vazgeçilmez olmadığını kabul et.
Bismillahirrahmânirrahîm
İnsana bir sıkıntı dokundu mu, gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken (her halinde bu sıkıntıdan kurtulmak için) bize dua eder. Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslenmiş (hoş gösterilmiş)tir. (Yunus 12)

Rum 21: Tek başına mutlu olunamayacağını bil. Çevrenin mutluluğu için gayret göster.
Bismillahirrahmânirrahîm
Kıyametin kopacağı günde suçlular hayal kırıklığı içinde ümitsizliğe düşeceklerdir. (Rum 12)

Tekasür 1-2: Kibrine yenilip hep daha fazlasını isteyerek hayatını zehir etme.
Bismillahirrahmânirrahîm
Çoklukla övünmek sizi, kabirlere varıncaya (ölünceye) kadar oyaladı. (Tekasür 1,2)

En''am 50: Ön yargılarla hayatı kendine zehir etme.
Bismillahirrahmânirrahîm
De ki: "Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır' demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size Ben bir meleğim' de demiyorum. Ben sadece, bana gönderilen vahye uyuyorum." De ki: "Görmeyenle gören bir olur mu? Siz hiç düşünmez misiniz?" (Enam 50)

En''am 60: Bildiklerinle açıklayamadığın şeyler, hayatının kâbusu olmasın.
Bismillahirrahmânirrahîm
O, geceleyin sizi ölü gibi kendinizden geçirip alan (uyutan) ve gündüzün kazandıklarınızı bilen, sonra da belirlenmiş eceliniz tamamlanıncaya kadar gündüzleri sizi tekrar diriltendir. (uyandırandır). Sonra dönüşünüz yalnız O'nadır. Sonra O, işlemekte olduklarınızı size haber verecektir. (Enam 60)

Felak 1-5: Korkuların tutsağı olarak yaşamaktan vazgeç.
Bismillahirrahmânirrahîm
De ki: "Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım." (Felak 1,2,3,4,5)

Fecr 27-28: En sevdiğin şeyleri, başkalarıyla paylaşmanın keyfine var.
Bismillahirrahmânirrahîm
(Allah şöyle der: ) "Ey huzur içinde olan nefis!" (Fecr 27)
"Sen O'ndan razı, O da senden razı olarak Rabbine dön!" (Fecr 28)

Tekvir 25-27: Her şeyin üstesinden gelemeyeceğini asla unutma.
Bismillahirrahmânirrahîm
Kur'an, kovulmuş şeytanın sözü değildir. (Tekvir 25)
(Hal böyle iken) nereye gidiyorsunuz? (Tekvir 26)
O, âlemler için, içinizden dürüst olmak isteyenler için, ancak bir öğüttür. (Tekvir 27,28)

Hucurat 10: Büyüklük kompleksine kapılıp, insanları ezerek arkadaşlarını kendinden uzaklaştırma.
Bismillahirrahmânirrahîm
Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin. (Hucurat 10)

Bakara 156: Çaresizlik tuzağına düşme. Her zaman bir umut ışığı olduğunu aklından çıkarma.
Bismillahirrahmânirrahîm
Onlar; başlarına bir musibet gelince, "Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah'a aidiz ve şüphesiz O'na döneceğiz" derler. (Bakara 156)

Beled 5-6: Her şeye hakim olmak için uğraşıp hayatı yaşanmaz hale çevirme.
Bismillahirrahmânirrahîm
İnsanoğlu, kendisine kimsenin güç yetiremeyeceğini mi sanıyor? (Beled 5)
"Yığınla mal harcadım" diyor. (Beled 6)

Muhammed 7: İyiliği karşılık beklemeden yap.
Bismillahirrahmânirrahîm
Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a yardım ederseniz (emrini tutar, dinini uygularsanız), O da size yardım eder ve ayaklarınızı sağlam bastırır. (Muhammed 7)

Vakıa 83-87: Ölümden korkmak yerine, ölüm gerçeğiyle yüzleş.
Bismillahirrahmânirrahîm
Can boğaza geldiğinde, onu geri döndürsenize!
Oysa siz o zaman bakıp durursunuz.
Biz ise ona sizden daha yakınız. Fakat siz göremezsiniz.
Eğer hesaba çekilmeyecekseniz ve doğru söyleyenler iseniz, onu geri döndürsenize! (Vakıa 83,84,85,86,87)

Bakara 263: Yaptığın iyilikleri unut. Anlatarak onları kıymetsizleştirme.
Bismillahirrahmânirrahîm
Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah her bakımdan sınırsız zengindir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir). (Bakara 263)

Furkan 63: Sana yapılan kötülüğün karşılığını vermek yerine öfkenin dinmesini bekle.
Bismillahirrahmânirrahîm
Rahmân'ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, "selâm!" der (geçer)ler. (Furkan 63)

İnşirah 1-3: Seni huzursuz edecek işlerden uzak dur. İhtirasını törpüle.
Bismillahirrahmânirrahîm
(Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı? (İnşirah 1,2,3)

Mücadele 7: Hiçbir sırrın sonsuza kadar gizli kalamayacağını unutma.
Bismillahirrahmânirrahîm
Göklerdeki ve yerdeki her şeyi Allah'ın bildiğini görmüyor musun? Üç kişi gizlice konuşmaz ki, dördüncüleri O olmasın. Beş kişi gizlice konuşmaz ki altıncıları O olmasın. Bundan daha az, yahut daha çok da olsalar, nerede olurlarsa olsunlar, O mutlaka onlarla beraberdir. Sonra onlara yaptıklarını Kıyamet günü haber verecektir. Allah her şeyi hakkıyla bilir. (Mücadele 7)

Rahman 7-9: Çıkarcı olma. Adil davran.
Bismillahirrahmânirrahîm
Göğü yükseltti ve ölçüyü koydu.
Ölçüde haddi aşmayın.
Tartıyı adaletle yapın, teraziyi eksik tutmayın. (Rahman 7,8,9)

Tevbe 40: En zor zamanda bile kesinlikle ümitsizliğe kapılma.
Eğer siz ona (Peygamber'e) yardım etmezseniz, (biliyorsunuz ki) inkar edenler onu iki kişiden biri olarak (Mekke'den) çıkardıkları zaman, ona bizzat Allah yardım etmişti. Hani onlar mağarada bulunuyorlardı. Hani o arkadaşına, "Üzülme, çünkü Allah bizimle berâber" diyordu. Allah da onun üzerine güven duygusu ve huzur indirmiş, sizin kendilerini görmediğiniz bir takım ordularla onu desteklemiş, böylece inkar edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allah'ın sözü ise en yücedir. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tevbe 40)

Fatır 19-22: Senden iyi durumda olanlara bakıp üzüleceğine, senden zor durumda olanları görüp rahatla.
Bismillahirrahmânirrahîm
Kör ile gören bir olmaz.
Karanlıklar ile aydınlık bir olmaz.
Gölge ile sıcaklık bir olmaz.
Diriler ile ölüler de bir olmaz. Allah dilediğine işittirir. Sen kabirde bulunanlara işittirecek değilsin. (Fatır 19,20,21,22)

Hakka 33-35: Hayatının vazgeçilmezleri olsun. Onları küçük çıkarlar için asla feda etme.
Bismillahirrahmânirrahîm
"Çünkü o, azamet sahibi Allah'a iman etmiyordu."
"Yoksulu doyurmaya teşvik etmiyordu."
"Bu sebeple, bugün burada onun samimi bir dostu yoktur." (Hakka 33,34,35)

Kalem 1-2: Yazdıklarının ve yaptıklarının peşini bırakmayacağını unutma. Gücünü insanların yararına kullan.
Bismillahirrahmânirrahîm
Nûn. (Ey Muhammed) Andolsun kaleme ve satır satır yazdıklarına ki, sen Rabbinin nimeti sayesinde, bir deli değilsin.(Kalem 1,2)

Münafıkun 4: Bencil olma, tebrik etmeyi bil.
Bismillahirrahmânirrahîm
Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerine kulak verirsin. Onlar sanki elbise giydirilmiş kereste gibidirler. Her kuvvetli sesi kendi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır, onlardan sakın! Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan) çevriliyorlar! (Münafikun 4)

Yusuf 32-33: Modern hayatın çarpıklaştırdığı kadın-erkek ilişkilerinin, hayatını esir almasına izin verme.
Bismillahirrahmânirrahîm
Bunun üzerine kadın onlara dedi ki: "İşte bu, beni hakkında kınadığınız kimsedir. Andolsun, ben ondan murad almak istedim. Fakat o iffetinden dolayı bundan kaçındı. Andolsun, eğer emrettiğimi yapmazsa mutlaka zindana atılacak ve zillete uğrayanlardan olacak." (Yusuf 32)
Yûsuf, "Ey Rabbim! Zindan bana, bunların beni dâvet ettiği şeyden daha sevimlidir. Onların tuzaklarını benden uzaklaştırmazsan onlara meyleder ve cahillerden olurum" dedi. (Yusuf 33)

Ankebut 41: İyi bir dostun, paha biçilmez olduğunu aklından çıkarma.
Bismillahirrahmânirrahîm
Allah'tan başkalarını dost edinenlerin durumu, kendine bir ev edinen örümceğin durumu gibidir. Evlerin en dayanıksızı ise şüphesiz örümcek evidir. Keşke bilselerdi! (Ankebut 41)

Al-i İmran 92: İyilik yapma arzunu, şarta bağlama. Vermek almaktan daha büyük bir ihtiyaçtır, asla unutma.
Bismillahirrahmânirrahîm
Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir. (Al-i İmran 92)

Hacc 46: Kendini, hep daha iyiye ulaşmak zorunda olduğuna şartlandırma.
Bismillahirrahmânirrahîm
Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur. (Hac 46)

İbrahim 42: Merhametli olmaktan asla vazgeçme.
Bismillahirrahmânirrahîm
Sakın, Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah onları ancak, gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor. (İbrahim 42)

İsra 23: Anne ve babana ''off'' bile deme.
Bismillahirrahmânirrahîm
Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara "öf!" bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle. (İsra 23)

Nisa 149: Kendini sürekli övmekten uzak dur.
Bismillahirrahmânirrahîm
Bir hayrı açıklar veya gizlerseniz, yahut bir kötülüğü affederseniz (bilin ki), Allah da çok affedicidir, her şeye hakkıyla gücü yetendir. (Nisa 149)

Enfal 56: Sözünüzde durmamanın utanç verici olduğunu aklından çıkarma.
Bismillahirrahmânirrahîm
Onlar, kendileriyle antlaşma yaptığın, sonra da her defasında antlaşmalarını hiç çekinmeden bozan kimselerdir. (Enfal 56)

Âl-i İmrân 139: Yaşadığın zorluklar karşısında kendini bırakma ve üzülme!hedefe ulaşmak;inancını ve azmini korumayı, duygularına hakim olmayı gerektirir.
Bismillahirrahmânirrahîm
Gevşemeyin, hüzünlenmeyin. Eğer (gerçekten) iman etmiş kimseler iseniz üstün olan sizlersiniz.(Al-i İmran 139)

Furkan 43: Heveslerini kendine ilah edinme.
Bismillahirrahmânirrahîm
Kendi nefsinin arzusunu kendisine ilah edineni gördün mü? Ona sen mi vekil olacaksın? (Furkan 43)

Necm 3: İnanma duygunu diri tut.
Bismillahirrahmânirrahîm
O, nefis arzusu ile konuşmaz. (Necm 3)

Nisa 58: Karar verirken, vicdanının sesini duymazlıktan gelme.
Bismillahirrahmânirrahîm
Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. (Nisa 58)

YAŞAMAYI SEV, ÖLÜMÜ UNUTMA!

YARATILANI SEV, YARATANI UNUTMA!

MALI MÜLKÜ SEV, HESABINI UNUTMA!

DÜNYA HAYATINI SEV, KABRİ UNUTMA!

YALNIZ ALLAH'A DUA ET, BİZİ DE DUANA DAHİL ETMEYİ UNUTMA!

alıntı...

Konu Yağmur tarafından (01-15-2012 Saat 00:25 ) değiştirilmiştir..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler