Ya ALLAH

Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   İBADET REHBERİ FORUM > --=Hz. MUHAMMED MUSTAFA (s.a.v)=-- > Resul-i Ekrem (S.a.v) Efendimiz Hayatı

Resul-i Ekrem (S.a.v) Efendimiz Hayatı Resul-i Ekrem Efendimizin Hayatı..

Seçenekler
Alt 03-29-2008, 01:49
CUMHUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CUMHUR CUMHUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Özel Üye

Standart Rasulullahin Giydiği Elbiseler

Rasulullahın Kamışı (Gömleği)

1074) Ummu Seleme şöyle dedi:

"Rasulullah'ın (s.a.v.) en sevdiği elbisesi kamisiydi (gömleğiydi)."[1]

1075) Enes îbn Malik şöyle dedi:

"Rasulullah'ın, boyu ve kolları kısa, pamuktan bir gömleği vardı."[2]

1076) îbn Abbas şöyle dedi:

"Peygamber (s.a.v.), topukların üzerine kadar uzanan, kolları par*mak uçlarında olan bir gömlek giyerdi."[3]

1077) îbn Ömer şunu söyledi:

"Rasulullah'ın (s.a.v.), düğmesi olan bir gölmeği olmadı."[4]

1078) Hz. Aişe şunu anlattı:

"Rasuluüah'm üzerinde, sert ve kaba iki elbise vardı. Ben:

-Ya Rasulellah! Senin bu iki elbisen sert ve kabadırlar. Onların içinde terliyorsun ve sana ağırlık yapıyorlar, dedim."[5]

1079) Katade şöyle dedi: Enes'e:

-Hangi elbise, Rasulullah'ın (s.a.v.) daha çok hoşuna giderdi? diye sordum. Enes:

-Hıbere[6] diye cevap verdi.[7]

1080) Katade'den rivayet edildi: Enes'e

-Hangi elbise Rasulullah'ın (s.a.v.) daha çok hoşuna giderdi? de*dim. O da:

-Hıbere diye cevap verdi.[8]

Rasulullahın Cübbesi

1081) el-Muğire ftm Şu'be şunu anlattı:

"Rasulullah (s.a.v.) yüzünü yıkadı. Sonra üzerinde kol ağızları dar Şam işi bir cübbe olduğu halde kollarım sıvayarak gitti. Elini, o cübbenin altından çıkardı."

1082) Yezid îbn Harun şöyle anlattı:

Esma, bize ipekle çevre kıvrıntısı yapılmış bir cübbe çıkardı ve şöyle dedi:

"Rasulullah, üzerinde bu varken düşmanla karşılaşıyordu."

1083) Dıhyetu'l-Kelbî: "Kendisinin, Peygamber'e (s.a.v.) Şam'dan bir cübbeyle bir çift mest getirip hediye ettiğini ve Rasulullah'ın (s.a.v.) mestleri yırtılmcaya kadar giydiğini" anlattı.

1084) Sehl îbn Sa'd şunu anlattı:

Rasuhıllah'a is.a.v.) Enmar yününden bir cübbe dikildi ve Rasu*lullah (s.a.v.) onu giydi. Onu beğendiği kadar hiçbir elbiseyi beğenme*mişti. Eliyle ona dokunup:

- "Bakın! Ne kadar güzel!" demeğe başladı. Cemaatin içinde bir bedevi vardı. O:

-Ya Rasuleüah! Onu, bana ver, dedi. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) onu çıkarıp bedevinin eline verdi.[9]

Rasulullahın İzarı Ve Elbisesi

1085) Hz. Aişe şöyle demiştir:

Peygamber (s.a.v.), üzerinde bulunan çizgili bir elbiseyle namaz kıldı. Onun çizgilerine gözü takıldı. Namazı bitirince:

- "Bu hamisayı (çizgili elbiseyi), Ebu Cehm'e götürün ve bana onun enbicanîsini (hamisadan daha kalın bir kumaş) getirin. Çünkü bu ha-misabeni namazımdan alakoydu" dedi.[10]

Hamisa: Yünden, desenli bir ridadır.

Enbicanî: Yünden, desenleri olmayan tüylü kalın elbisedir.

1086) Ebu Burde şöyle dedi:

Aişe bize, keçeleşmiş bir örtüyle kalın bir izar çıkarıp.

- "Rasulullah bu ikisinin içinde dünyadan gitti" dedi.[11]

1087) Hz. Aişe şunu anlattı:

"Peygamber (s.a.v.) bir sabah, üzerinde siyah kıldan mamul çizgili bir örtü olduğu halde mescide çıktı."[12]

1088) Seleme Ibnu'l-Ekva'nın babası anlattı.

Peygamber (s.a.v.), Osman'ı Mekke'ye gönderdi. Onu Eban Ibn Sa'd himayesine aldı. O şöyle dedi:

-Amcaoğlu! Seni, mütevazi bir halde görmeyeyim mi? Kavmin izan ne kadar uzatıyorsa, sen de o kadar uzat.

Bizim sahibimiz izan böyle bacağının yansına kadar uzatıyor.

1089) el-Eş'as îbn Suleym şöyle anlattı:

Halam amcasından şunu duydu: Ben yürürken, arkamdan birisi:

- "Izarım yukarı kaldır. Eğer böyle yaparsan daha temiz ve daha uzun ömürlü olur" dedi. Bir de baktım ki, bunu söyleyen Rasulullah'tı (s.a.v.). Ben de:

-Ya Rasulellah! Bu, bir bürde-i melha (alacalı) değildir, dedim, Rasulullah (s.a.v.):

- "Bana uymak, beni örnek almak istemiyor musun?" dedi. Baktım ki, izarının uzunluğu bacağının yarısına kadardı.[13]

Rasulullahın Hüllesi[14]

1090) Abdullah Îbnu'l-Haris şunu anlattı:

Peygamber (s.a.v.), yirmi yedi deve karşılığında bir hülle satın alıp onu giydi.

1091) Cabir îbn Abdillah şöyle dedi:

"Kırmızı hülle içinde, Rasulullah'dan (s.a.v.) daha güzelini görme*dim."[15]

Rasulullah'ın Bürdesı

1092) Suleym İbn Cabir anlattı:

"Ashabı arasında otururken Peygamber'e (s.a.v.) geldim. O'nun, etekleri ayaklarının üzerine düşmüş bir bürde (hırka) içinde ihtiba etti*ğini[16] gördüm.[17]

1093) Hz. Aişe'den rivayet edildi:

Peygamber (s.a.v.) siyah bir burde (hırka) giydi. Aişe şöyle dedi:

- "Bunu, senin üzerinde beğenmiyorum. Beyazlığın onun siyahlı*ğına, onun siyahlığı senin beyazlığına karışıyor."

1094) Enes şunu söyledi:

"Üzerinde döküntüsü kalın, Necran işi bir elbise olduğu halde Ra-sulullah'la (s.a.v.) birlikte yürürdüm."[18]

1095) Cabir İbn Abdillah şöyle dedi:

"Peygamber'in (s.a.v.), bayramlarda giydiği kırmızı abası vardı."[19]

1096) Ebu Rimse şöyle dedi:

"Rasulullah'ı (s.a.v.), üzerinde iki yeşil aba olduğu halde gördüm."[20]

Rasulullah'ın Sarığı

1097) Cabir şöyle dedi:

"Rasulullah (s.a.v.), fetih günü Mekke'ye başında siyah bir sarıkla girdi."[21]

1098) Halid el-Hazza şunu anlattı:

Bana Ebu Abdisselam şöyle dedi: İbn Ömer'e: -Rasulullah (s.a.v.) nasıl sarık sarmırdı? diye sordum.

-"Sarığın ucunu başının üzerinde döndürür, onu, gerisinden tuttu*rur ve bir ucunu iki omuzu arasına sarkıtırdı."

1099) Nafı, İbn Ömer'den şunu nakletti:

Rasulullah (s.a.v.) sarık sardığında, Sarığının ucunu iki omzu ara*sında sarkıtırdı.

Nafı: İbn Ömer de böyle yapardı, demiştir.[22]

Rasulullahın Külahı

1100) İbn Ömer şöyle demiştir:

"Rasulullah (s.a.v.) beyaz bir külah giyerdi."[23]

1101) Ebu Hureyre şöyle dedi:

"Rasulullah'in (s.a.v.) başında Şam işi beyaz bir külah gördüm."

1102) Hz. Aişe şöyle dedi:

"Rasulullah (s.a.v.) kulaklı külahlarını seferde, Şam işi olanları da hazarda (seferde olmadığı zaman) giyerdi."[24]

1103) îbn Abbas şöyle dedi:

"Rasulullah1 in üç külahı vardı: Beyaz, Mısır işi külah, çizgili ku*maştan yapılan külah, seferde giydiği kulaklı külah."[25]

1104) Abdullah İbn Busr şöyle dedi:

"Rasulullah'ı (s.a.v.), külahlarıyla gördüm. Bunlar: Mısır işi küla*hı, kulaklı külahı ve Şam işi külahıydı."[26]

Rasulullahın Ridası[27]

1105) Urve Îbnu'z-Zubeyr şöyle dedi:

"Rasulullah'm (s.a.v.) ridasımn uzunluğu dört arşın, eni iki buçuk arşındı. Rengi yeşil olup gelen heyetlerin karşısına onu giyerek çıkardı."[28]

1106) Urve şöyle dedi:

"Rasulullah'm (s.a.v.) heyetlerin karşısına çıkarken giydiği elbise*si, yeşil renkli elbisesiydi. Onun uzunluğu dört arşın, eni iki arşın bir karıştı. Bugün o, halifelerin yanındadır. Eskimiştir ve bir bohça içine konulmuştur. Halifeler onu bayram günlerinde giyerlerdi."

1107) Ebu Hureyre şöyle dedi:

"Peygamber (s.a.v.) bir defasında kalktı, mescidin ortasına varınca, bir bedevi ona yetişti. Arkasından ridasım çekti. Rida sertti. Boynunu kızarttı."[29]

1108) Abdullah îbn Cafer'in babası şunu anlattı:

"Rasulullah'ı (s.a.v.) üzerinde zaferanla boyanmış iki elbise, rida ve sarık varken gördüm."

1109) Abdullah îbn Bureyde'nin babası şunu anlattı: "Necaşi, Peygamber'e (s.a.v.) şöyle yazdı:

"Seni kendi dinindeki ve kendi kavminden olan bir kadınla, Ummu Habibe Bint Ebi Sufyan'la evlendirdim. Sana Cami (birarada olan) bir hediye de bulundum: Gömlek, don, ıtaf ve bir çift basit mest.

Peygamber (s.a.v.) abdest alıp o mestlerin üzerine meshetmiştir. Süleyman şöyle dedi: el-Heysem'e: Itaf m ne olduğunu sordum. O da: -Teylesandır diye cevap verdi.[30]

1110) Enes İbn Malik şöyle dedi:

"Rasulullah (s.a.v.) tülbenti çok kullanırdı. Sanki elbisesi kokucu*nun bezi gibiydi."[31]

Rasulullahın İç Donu

1111) Kays şunu anlattı:

Mahreme el-Abdiye'yle ben, Hecer'den Mekke'ye bir miktar satılık elbise getirdik. Rasulullah (s.a.v.) yanımıza geldi ve bir tane uzun iç donu satın aldı. Orada, ücretle tartan bir tartıcı vardı. Rasulullah (s.a.v.) bu tartıcıya:

- "Tarttığın zaman, tartını ağır yap" dedi.[32]

Rasulullahın Yün Elbise Giydiği

1112) Enes şunu anlattı:

Rasulullah (s.a.v.) yün elbise ve yamalı ayakkabı giydi. Sert de giydi, "beşi"1 de yedi. el-Hasen'e sorduk:

-"Beşi111 nedir? O da:

-Arpanın iri öğütülmüş olanıdır. Onu ancak bir yudum su ile yu*tabiliyordu.[33]

1113) Ebu Eyyub şöyle rivayet etti:

"Rasulullah (s.a.v.), yün elbise ve (takunya şeklinde) ayakkabı gi*yerdi. Gömleği yamardı. Eşeğe binerdi ve şöyle derdi:

"Kim sünnetimden yüz çevirirse, benden değildir."[34]

1114) Enes îbn Malik şöyle dedi:

"Rasulullah (s.a.v.), yünlü kumaştan yapılmış bir cübbeyi üç gün giydi. Terleyip ondan çirkin bir koku duyunca onu attı."[35]

Rasulullahın Uygun Olan Kıyafetleri Giydiği

1115) Celis îbn Eyyub şöyle dedi:

es-Salt îbn Raşid, üzerinde yünlü kumaştan yapılmış bir cübbe ve izar olduğu halde, Muhammed îbn Sîrîn'in yanma girdi. Muhammed ondan tiksinerek:

-Zannediyorum, bazı milletler yünlü giyip onu Meryem oğlu İsa'nın giydiğini söylüyorlar, dedi.

Yalan söylediğini zannetmediğim (yalan söylemekle itham edilmemiş) birisi bana, Rasulullah'm (s.a.v.) keten, pamuk ve Yemen işi el*bise giydiğini anlattı. Peygamberimiz1 in (s.a.v.) sünneti uyulmağa daha layıktır.[36]

Rasulullahın Yeni Elbiseyi Giydiği Vakit

1116) Enes îbn Malik şöyle dedi:

"Rasulullah (s.a.v.) yeni elbisesini Cuma günü giyerdi."[37]

Rasulullah'ın Yeni Elbîseyi Giyerken Ne Derdi?

1117) Ebu Said şöyle anlattı:

"Rasuluüah (s.a.v.) yeni bir elbise giydiğinde onun adını zikrederek (yani sarık, gömlek veya rida diyerek):

"Allah'ım! Sana hamdolsun. Bunu bana giydirdiğin gibi, senden elbisenin ve yapılış maksadının hayrını dilerim. Bu elbisenin ve yapılış maksadının şerrinden sana sığınırım." [38]

Rasulullahın Mestleri

1118) îbn Bureyde'nin babası şöyle dedi:

Necaşî, Peygambere (s.a.v.) bir çift siyah, sade (nakışsız) mest hedi*ye etti. Rasuluîlah(s.a.v.) onları giyip üzerlerine meshetti ve namaz kıldı.[39]

Rasulullah'ın Ayakkabısı

1119) Enes şöyle dedi:

"Peygamber'in (s.a.v.) ayakkabılarının iki kayişı vardı."[40]

1120) Mutarrif İbn Abdillah eş-Şihhir şöyle dedi: Bir bedevi bana:

Sizin Peygamberiniz'in (s.a.v.) ayakkabısını dikilmiş olarak gör*düm" dedi.[41]

1121) îbn Abbas şöyle dedi:

"Rasulullah'ın (s.a.v.), iki kayışı olan ayakkabıları vardı."

1122) Ubeyd îbn Cureyh, Abdullah İbn Ömer'e şöyle dedi:

-Senin sebtiyye denilen ayakkabı (tabaklanmış sığır derisinden yapılmış ayakkabı) giydiğini görüyorum.

îbn Ömer şu cevabı verdi:

-"Ben, Rasulullah'ın (s.a.v.) üzerinde kıl bulunmayan ayakkabı giydiğini ve onlarla abdest aldığını gördüm."[42]

1123) Ebu Zerr şöyle dedi:

"Ben Rasulullah'ı (s.a.v.), sığır derisinden dikilmiş bir çift ayakka*bıyla namaz kılarken gördüm."

1124) îbn Abbas şunu söyledi:

"Rasuîullah (s.a.v.), ayakkabılarını giyerken sağıyla başlar, çıka*rırken de solunu çıkarırdı."[43]

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)