Ya ALLAH

Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   İBADET REHBERİ FORUM > --=Soru Tartışma ve Anket PlatFormu=-- > İslami Sorularınız!! Sorularla Cevaplar!

İslami Sorularınız!! Sorularla Cevaplar! Dini Konular Hakkındaki Sorularınız Burda..

Seçenekler
Alt 01-21-2009, 21:05
CUMHUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CUMHUR CUMHUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Özel Üye

Standart Hoparlörden Kur'an dinlemek

Hoparlörden Kur’an dinlemek

Sual: Kur’an-ı kerimi teypten ve hoparlörden okumak ve dinlemek caiz midir?
CEVAP
Caiz değildir. Bu aletlerden, sadece öğrenmek niyetiyle dinlenebilir. Mesela, namaz surelerini bilmeyen, bunlardan öğrenebilir. Bunun haricinde, sevab kazanmak niyetiyle dinlemek caiz olmaz.

Ses çıkaran eğlence âletleri, davul, dümbelek, zilli maşa, ney, kaval, hoparlör, hepsi birer çalgıdır. Çalgı, kendiliğinden ses çıkarmaz. Ses çıkarmak, yani kullanmak için, davul tokmağını gergin deriye vurmak, neyi üflemek, kavala ve hoparlöre söylemek lazımdır. Bunlardan çıkan ses, bu çalgıların hâsıl ettiği sestir. Üfleyen ve söyleyen insanın sesi değildir. Hoparlörden işitilen Kur’ân-ı kerim, hoparlörün hâsıl ettiği seslerdir. Muhyiddîn-i Arabî hazretleri buyuruyor ki:

Eshab-ı kiramdan Ebu Hüreyre hazretlerinin haber verdiği hadis-i şerifte, (Bir zaman gelir ki, Kur’ân-ı kerimi mizmarlardan yani çalgılardan okurlar. Böyle okuyanlara ve dinleyenlere hiç sevab verilmez. Allahü teâlâ bunlara lanet eder) buyuruldu. (Müsamere)

Mizmar çalgı demektir. Hoparlör de, mizmardır. Bunun gibi, birçok hadis-i şerif, Kur’ân-ı kerimin teyp ve hoparlör gibi çalgı çalınan âletlerde okunacağını haber veriyor. Hoparlörle Kur’ân-ı kerim, mevlid okumak, dinlemek, ibadeti değiştirmek olur yani bid’at ve günahtır. (S. Ebediyye)

Bu sebeplerden dolayı, bir ihtiyaç olmadan Kur’an-ı kerimi kasetlere, bilgisayara ve cep telefonlarına almamalıdır.

Kabirde hoparlörden Kur’an dinletmek
Sual: Cep telefonuna Yasin-i şerifi aldık. Kabristana gidip de, ölülere dinletsek sevap olur mu?
CEVAP
Hiç sevap olmadığı gibi, ayrıca bid’at ve büyük günah olur. Radyo, TV ve hoparlörle, faydalı yayınlar yapılması sevabdır; fakat ibadetleri [Kur’an-ı kerimi, ezanı, namazı] hoparlörle yapmak caiz değildir.
Hoparlörden çıkan sese kıraat, yani Kur’an okumak denmez, çınlamak denir. (Elmalı tefsiri)

alıntı.....sorum şu: yukarıdaki bilgiler doğrumu,doğruysa niçin hoparlörden ezan okunuyor,hepimiz günaha mı giriyoruz?araçımızda da giderken birçok kanalda kur'an okunuyor sevap diye dinliyoruz,çelişkide kaldım..sorumu cevaplarsanız aydınlanacağım.....
Alt 01-22-2009, 03:24
TÜRKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
TÜRKER TÜRKER isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Forum Yönetim

Bu konuda tek yönlü olarak düşünmemek lazım diye düşünüyorum şahsi olarak ben.
Konuya şöyle bakacak olursak düşüncemizi daha da netleştirebiliriz aslında.

Konuyu bu yönlü düşünecek olur isek hoperlörden,ipodtan,radyodan,bilgisayardan v.s dinlediğimiz herşey caiz değil olarak görünecektir..

Şu soruları soralım
Neyi dinliyoruz.?
Niçin dinliyoruz.?
Amacımız nedir.?

Neyi dinliyoruz : Kur an-ı Kerim dinliyoruz.
Niçin dinliyoruz : ALLAH c.c Kelamını öğrenmek hakkı batılı öğrenmek doğruyu yanlışı bilmek imanı öğrenmek...
Amacımız nedir : Öğrendiklerimizi gönlümüze varlığımıza imanımıza nakşetmek...

Bunların hepsini bir bütün olarak düşünür isek ve amacımızın ne olduğuna bakar isek konunun hiçte anlatıldığı kadar sıkıntılı olmadığını göreceğiz diye düşünüyorum..

Bu konu hakkında değerli hocalarımızın düşüncelerinide alabiliriz tabiki..
Sevgiler Saygılar.

Forum Kuralları - Forum İlkeleri

Ey nefsim! Deme "Zaman değişmiş, asır başkalaşmış,herkes dünyaya dalmış,hayata perestiş eder, derd-i maişetle sarhoştur." Çünkü ölüm değişmiyor..

Hem deme : "Ben de herkes gibiyim" Çünkü herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder.
Herkesle musibette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır...
Alt 01-22-2009, 18:27
CUMHUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CUMHUR CUMHUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Özel Üye

teşekkürler türker kardeşim zaten kur'anımızı gönlünü bu yola adamış müslümanlığı bir nevzede olsada yaşamak isteyenler dinliyor cevabın içimi ferahlattı ALLAH razı olsun ,,,,hayırlı cumalar dilerim......selamün aleyküm......
Alt 01-23-2009, 07:13
sırdaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sırdaş sırdaş isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Girişimci Üye

bu hususta en önemli olanı bizim niyetimizdir. unutmayalım ameller niyetlere göredir.
acaba ben teyp ten veya bilgisayardan kuran dinlerken ne düşünüyorum? sadien i dinlerken insan kendinden geçiyor. ben şimdi bu güzel sesi dinlemeyecekmiyim. peygamberimiz bile sahabeden iyi okuyanlardan dinlerdi. bu bidattır. ama günaha neden olan bidata girmez. teşk. selamlar.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)