Ya ALLAH

Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   İBADET REHBERİ FORUM > --=EDEBİYAT ve KÜLTÜR=-- > Makaleler

Makaleler Fikirler,Düşünceler..Tezler..

Seçenekler
Alt 07-07-2018, 12:12
CUMHUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CUMHUR CUMHUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Özel Üye

Standart Namaz Dinin Direği

namaz
Dinin direği …

Vucudun başı gibi olsa gerek…

Baş olmadan vucudun ne anlamı var peki sence ?

Yada yaprakları olmadan ağacın…

Maviliği olmayacaksa gökyüzünün peki ?

İşte bunlar gibi Namaz olmadan dininin ne anlamı kalır ki !

Kalbim temiz deyip , içki içen , Kumar oynayan , Yalan söyleyen ama diliyle de Müslüman’ım ben diyen bir insansın sadece sende!…

Değilim diyorsan Namazlarına bak !

Var mı senin namazın ?

Var mı günde 5 kere nazlanmadan sızlanmadan koşarak Rabbine yaklaştığın anların ?

Rabbini tanımazken ne istediğini bilmezken nasıl onu sevebilirsin ?

Tanımadığın bir insanı sevebilir misin ki mesela ?

Sana sevdiğin Rabbini bana anlat desem ?

Nasıl anlatırsın ?

Anlatabilir misin ?

Namaz kılmak hasta kalplere şifa verir, çok namaz kılmak ise kalbin Allah sevgisi ile dolmasına vesile olur … Zamanla kalbin sadece Allah sevgisi ile dolar ve kalbini fani bir şey kıramaz…

Namaz şifadır kardeşim, kalbine , bedenine en çok da derdine …

Bizim Rabbimizi çok anmamız gerekir , kalbimizi ise yalnızca onun ile doldurmamız gerekir. Biliyoruz ki kalp Allah’ın evidir… Bir eve sahibi koyulmazsa olur mu ? İşte günde sadece beş kere kılmamız gereken NAMAZ ile bu tehlikeden kurtulmuş oluruz Allah’ın izni ile …

Dünyavi zevklere dalıp, kulu olduğumuz Allah’ı unutan insana , Namaz , Rabbini hatırlatmakta….

Haram ve mekruh ile meşgul olup geçici dünya nimet ve lezzetlerine kendini adayanların kalplerinde Allah sevgisi farkına varmadan azalır, zamanla hiç kalmaz… İnsanı yani bizleri bu felaketten kurtaran ilacın adı ise sadece doğru kılınan Namaz’dır…

Bunun için Allah bir kere değil günde beş kere kılmayı emir etmiştir. Yani insanoğluna sıkıntı yük vermek değil kalp hastalığına yakalanmaktan korumaktır amaç.

Namaz kılmamak , iman zayıflığından yada tamamen imansızlıktan kaynaklanır. İmanımızın kuvvetli olup olmadığını merak eden var ise Rabbimin emir ve yasaklarına ne kadar dikkat edip etmediğine baksın … Eğer ki severek ve kolaylıkla uyguluyorsan Rabbimin emirlerini … İmanın kuvvetlidir senin kardeşim…

Hani hasta olduğumuzda uyumak çalışmamak yada okula gitmemek isteriz ya ; Kalbi yani ruhu hasta olana da güç olur bu emir ve yasaklara dikkat etmek , İbadet etmek zor gelir …

Ama sen ölmedin henüz kardeşim , Kalbini bu hastalıktan kurtarman mümkün !

Bak ne diyor Rabbimiz Nisa suresi 147. Ayetinde ;

“ Allah’a iman edip, nimetlerine şükrederseniz, size niçin azap etsin? “

Korkmuyor musun Kardeşim !

Korkmuyor musun ?

Namazlarını kılmana engel neydi ? Sorusuna cevap verememekten ?

Elin kolun var , ayakların var bacakların tutuyor , gözün görüyor kulağın duyuyor …

Söyle engel ne ?

Verdiğin cevaptan kendin bile tatmin olamazken , seni namazdan alıkoyan ne ?

Seni secdeye götürmeyen imanın mı cennete götürecek söyle ?

Sahabelerin baş koyduğu bir davadan bahsediyoruz fakat bir taş koymaya nazlanıyoruz !

Ama aynı cennete talibiz değil mi ?

Kendine gel kardeşim … Kendine gel … O namaz senin borcun … Kabir var , ölüm var söylesene bi sonraki namazı eda etmeye ömrün var mı ? Ya yoksa …

Ya içinde bulunduğun vakit son vakitlerin ise , belki de son namazın olacak bu kıldığın namaz !

Değer mi ebedi ömrünü kaybetmeye ? Değer mi hızlıca seccadeni kaldırıp selam vermeye ?

Değmez kardeşim değmez…

Tüm dertlerine şifa bulacağın yer namaz !

Tüm hastalığın ilacı namaz !

Tüm yalnızlığın dostu namaz !

Sayısız sorularına cevap aslında namaz …

Bi koy başını secdeye Ağız doluğu bi RABBİM de ,

“Rabbim ben geldim “ de…

Kapısından çevirir mi seni hiç ?

Çevirmez…

İşini gücünü her şeyi bırak Namaza dur … Namazı hayatına değil , hayatını namaza uydur…

Sakın deme gencim daha erken diye , Hz. Ömer in aşık olduğu yaştasın namazın var ise sen !

Benden size nacizane bir tavsiye , ben her namazımın sonunda sabah ise öğle , öğle ise ikindi , ikindi ise akşam , akşam ise yatsı için şu duayı ederim,

“ Allah ım diğer vakit namazımı kılmayı nasip et ve eğer ki son namazım ise huşu ile dosdoğru kılmayı nasip et “

Amin…

Sizde bu duayı edebilirsiniz !

Bu şekilde diğer vakit namazına kavuşmak daha kolay oluyor .. Rabbim beni beş vakit çağırıyorsa benimde beş vakit ona koşmaktan mutlu olduğumu göstermem gerek değil mi ? Buda benim çözümüm işte 🙂 Neyse sen Kılda kardeşim Nasıl dua edersen et. Yeter ki bi namazınız olsun … Muslumanlığınızın Madalyasıdır o Namaz … O Madalyan Alnında olsun.

Bilemezsin ;

Belki de EZAN , Dünyayı “EZ” , Rabbini “AN” demekti ?

Namaz Aşktır kardeşim…

Namaz güzel insanların özel vakitlerde Rabbine sığınıp Seni seviyorum Rabbim demesinin adıdır …

Yani kardeşim kuru kuruya SEVİYORUM SENİ RABBİM demek yetmiyor işte !

Dua gerek…

Tövbe gerek …

Aşk gerek…

NAMAZ GEREK …

Rabbim Namaz’ı doğru kılanlardan eylesin beni seni hepimizi İnsaAllah kardeşim …

Huşu ile kıldığınız ve çocuklarınıza öğreteceğiniz namazlarınız olsun.

Rabbim Senden ebeden razı olsun …

Senin Canın cennete , şimdi Namaz kılmaya giden kardeşim 🙂

Selametle…
alıntı.islam alimi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler