Ya ALLAH

Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   İBADET REHBERİ FORUM > --=Hz. MUHAMMED MUSTAFA (s.a.v)=-- > Ashab-ı Kiram Efendilerimizin Hayatları > Hz. Osman (R.A) Hakkında

Seçenekler
Alt 04-01-2013, 16:31
Yağmur
Guest

Standart Hz. Osman: Müslüman Tüccar

Peygamber efendimiz zamanında Hicaz bölgesi ticareti ile öne çıkan bir bölgedir. Tarım ve hayvancılığa elverişli değildir. Mekke bunun en önemli merkezlerinden biridir dolayısıyla Peygamber efendimizin muhataplarından önemli bir kısmı tüccardır. Hisbe teşkilatını İslâm medeniyeti kurdu.
Bu teşkilatla ticari hayata ahlakı belletti. Bu teşkilatı ilk kez Resulullah Medine’de kurdu. Bu teşkilatla ne işçi ne de işveren mağdur oldu.
Hz. Osman, Mekke’nin en önde gelen zengin ailelerden birinin tek erkek çocuğu olarak babasının tüm mirasına sahipti. Yani Müslümanların sırtından beslenen biri değildir.
Müslüman olduğunda var olan sermayesini bu uğurda harcayan biridir. Müslüman olmadan önce “tüccar” olan Hz. Osman, Müslüman olduktan sonra “Müslüman tüccar” oldu. Müslüman olmadan önce Mekke’de çok saygın bir yere sahip olan Hz. Osman panayıra gelmeden ticaret başlamıyor, rayiş bedeli o belirliyordu.
Ne zamanki Müslüman oldu birçok zorlamalara ve zulümlere maruz kaldı. Bu zulümler o kadar artı ki Habeşistan’a hicret etmek için Resulullah’tan izin istedi.
İlk Müslümanların fakir olduğuna dair yanlış bir anlayış vardır. Hayır! Kesinlikle böyle değil. Mekke’nin zengin ve soylularından da Müslüman olanları vardır.
İslâm belli sınıfların dini değildir. Habeşistan’dan Medine’ye göç eden Hz. Osman, Mescid-i Nebevi, Menzil (Resulullah’ın evi), Suffa mektebi (Resulullah’ın eğitim verdiği yer) gibi yerlerin inşaatında bizzat çalışmıştır.
Yahudilerin ellerinde olan su kuyularından birini ticari zekâsını kullanarak 50 bin gümüşe satan Yahudi’den 20 bin gümüşe alıyor ve Müslümanların su ihtiyacını karşılamış oluyor. Müslümanların ihtiyacını gideriyorum diye israf etmemeyi bize öğretiyor.
Medine’de pazarın hâkimiyetini ellerinde tutan Yahudiler pazarın şartlarını belirliyor, pazar vergisi alıyor, iyi yerleri kendilerine ayırıyor, kötü yerleri ise Araplara veriyorlardı. Bu durumu öğrenen Resulullah “Biz ticaretimizi Yahudilerin pazarında yaptığımız müddetçe onların baskılarından kurtulamayız” diye buyuruyor ve yeni bir çarşı kuruyor. Bu çarşı Yahudilerce yakılıp yıkıldığını öğrenen Peygamber efendimiz sevinerek “Yaptığımız bu iş Yahudileri kızdırdıysa biz doğru bir şey yapmışız demektir” diyor. Resulullah’ın kurduğu bu çarşının özellikleri:
1. Pazarın sahibi yoktur. Erken gelen dükkânı kapar. O yüzden sahabe sabah namazını kıldığı gibi çarşıya koşar.
2. Vergi alınmayacaktır. 3. Köylü kendi malını satacaktır. Simsarlara malını kaptırmayacaktır
4. Faizin her türlüsü yasaktır. 5. İçki ve onun mahsulü olan diğer içecekler alınıp satılamaz.
6. Stokçuluk yasaktır. 7. Kâra sınır konulmayacaktır.
Mekke’de olduğu gibi Medine’de de saygıdeğer bir konuma gelen Hz. Osman “Ben size para veriyorum siz de diğer işleri yapın.” demiyor.
Tebük gazvesinde Zorluk Ordusu’nun ihtiyaçlarını karşılamak için malını sıfırlayan Hz. Osman için Peygamber efendimiz “Ya Rabbi Osman’ın geçmiş ve gelecek günahlarını bağışla” diye dua ettikten sonra üç defa “Osman’a bundan sonra sorumluluk yoktur” diyor.
Zorluk ordusu Osman’ın ordusu oluyor. Verildiğinde acıtmayan infak değil zekâttır. Medine ahalisi kıtlık içinde iken Hz. Osman’ın 1000 develik kervanı Medine’ye geliyor. Kendisine gelen Medine tüccarları mallarına 1’e 1.7 vermeyi teklif ederken Hz. Osman 1’e 700 veren Allah varken ne diye size vereyim deyip bütün mallarını kıtlık içerisindeki Medine ahalisine dağıtıyor. Hz. Osman’ın ticaretteki ilkeleri:
Müslüman tüccar olabilmek için: 1. Cennet karşılığında (Allah rızası için) sözünü duyduğunda elini cebine at ki Müslüman tüccar olabilesin.
2. Yaptığın işte, amelde, eylemde israf etme ki Müslüman tüccar olabilesin.
3. Allah’ın hukukuna riayet et ki Müslüman tüccar olabilesin.
4. İskat, hayır ve infakını varislerine bırakma ki Müslüman tüccar olabilesin.
5. Küçük hesapların, biter korkusunun, korkak adımların sahibi olma ki Müslüman tüccar olabilesin.
Halifeliğinin o zor, sıkıntılı günlerinde bir gün evinde uykudan uyandığında gülümser. Bu durumu gören hanımı şaşırır;
“Onca zamandır yüzün hiç gülmemişti şimdi neden gülümsüyorsun” diye sorunca Müslümanlara Rume kuyusunu alarak onları susuzluktan kurtaran Hz Osman rüyasını anlatır:
" Rüyamda sağında Hz. Ebubekir solunda Hz. Ömer oturmuş halde Resulullah’ı gördüm. Bana “kavmin seni susuz mu bıraktı. Senin suyun benim elimde. Yarın oruç tut ve iftarını benim elimdeki suyu içerek aç” diyordu. Şimdi ben sevinmeyeyim de kim sevinsin. O gün oruçlu olan Hz. Osman Kur’an okuyorken şehid edilecektir.

Muhammed Emin Yıldırım

Konu Yağmur tarafından (04-01-2013 Saat 16:36 ) değiştirilmiştir..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler