Ya ALLAH

Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   İBADET REHBERİ FORUM > --=KUR'AN-I KERİM=-- > Kuran'da İnanış Konuları > Namaz

Seçenekler
Alt 08-12-2013, 16:58
HİCRET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
HİCRET HİCRET isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Gelişmiş Üye

Smile Namaz kılmaktan usandım artık !!!

Hayret ediyorum insanlara, bir insan nasıl olur da bir yere davet edildiği zaman 'Tamam, geliriz tabi ya kardeşim, ne demek, ayıb ettin!’ der de sonrasında geçiştirir o daveti. Ne kadar haksızlık di mi, davete de davet edene de.. Buna benzer bir durumu nüfus cüzdanı Müslümanı olan ah o eski bizlerde görüyorum..

Nasıl olur da insanlar bir yandan dilleri ‘elhamdülillah Müslümanım’ derken, halleri eyvallah der bir davete, hem de bu davet günde beş kez gerçekleşirken.. Reva mı bu kadar nimete? Bu kadar sevgiye, ısmarlamaya.. Neden?

Düşündüm ki, galiba insanın çok hazırcı bir yapısı var da ondan galiba. Tamam, insan hazırcıdır da namaz kılmaması ile ne alakası var bunun? Ah be kardeşim deme gitsin, çoooook alakası var.

Allah’ın Ismarladığı nimetler!..

Tamam, insan gördü ki NASA’nın araştırmasına göre bu kainattaki binlerce galaksi ve milyarlarca güneş sistemleri var, tıp bilimine göre de insan bedeninde de trilyonlarca hücre.. Sonra mevsimler, sonra… her şeyi olması gerektiği yer ve zamanında gönderen, devir daim ettiren Yaratıcı’ya inandık ki var ve TEK!.. Elbette en azından(!) bir teşekkürü hak eder di mi bu durumda Yaratan?

Ama o teşekkür de hani o gözünü sevdiğim ufaklıkların yaptığı gibi koro halinde “Teşekkür ederim Allah’ım” demekle ya da af edersiniz hayvanların yaptığı gibi sürü halinde ses vermekle olmuyor maalesef.

Düşünün ki kankanız size bir kafeteryada sıcacık ve bol sütlü, biraz da beyaz çikolata ilave edilmiş bi kahve ısmarladı. Aslında o kahveyi hak edecek bir şey de yapmadınız belki ama, kankanız sizi seviyor ki ısmarlıyor. Ne dersiniz peki onun bu cömert davranışına karşılık? Herhalde çoğunuz böyle bi kahveyi daha ilk yudumladığında hemen bir ‘kahve için teşekkürler’ i patlatır. İşte, O size hiç yoktan verilen her nimet de birer ‘ısmarlamadır’.. Rabbimiz bunu bize Muhsin ismiyle yaptığı her İHSAN fiili ile gösteriyor.. Tabi haliyle ısmarlanan o nimetlerin teşekkürü de onların cinsinden olması lazımdır ki, o da bu nimetlerden aldığın faydaları Allah’a sunmakla olur. Yani Bediüzzaman Hz.nin ifadesi ile; kısaca kainattan aldığın şükrü, Allah’a sunmak demek olan NAMAZ’ı kılmak ile mümkün.

İşte kesmeye kıyamadığımız dananın kuyruğu da burada kopuyor ya, nefsinize/nefsimize zor geliyor. Peki neden? Ücreti mi az geliyor? Bir bakalım, 5 vakit namaz ne kadar eder?

namaz+abdest = (Cennet+iş derdi yok+hastalık yok+okul yok+sabah erken kalkmak yok…)x ∞(+ sonsuz)

Tabi bizim arkadaşı bu formül tatmin etmiyor. Niye mi? Bakıyor ki namaza kendisini şevkle sevkedecek şöyle elle tutulur da gözle görülür, peşin bir ücret, bir fayda görünmüyor.. Öyle ya, insan hazırcıydı önceki yazımdan da hatırlayacağınız üzere.. Ama öyle ZAN-NE-Dİ-YOR!.. Aslında namazın, ahiretde sonsuz faydaları olduğu gibi, daha bu dünyada da faydaları var.. Bakın neler, ben demiyorum ha yerli ve yabancı bilim adamları söylüyor:

Namazda yapılan hareket fiilleri, insan vücudundaki tüm eklem ve kas sistemini HEPSİNİ birden harekete geçiriyor (pilates de, yoga da YOK bu fayda YOOOOK!.. )))

Secde anında, insan beynine fizyolojik olarak daha fazla kan gittiği için beyindeki gün boyunca yorulan o hücreler daha çok ve çabucak yenileniyor insan daha sağlıklı düşünebiliyor. (Aynı secde, insanın Rabbine en yakın olduğu an’dır.)

Daha namazın girişinde aldığı o abdest var ya, özellikle de boynuna verdiği mesh. İnsan beynine giden ve gün boyunca gerilen, daralan damarların genişlemesine ve beyine yine daha fazla kan ve oksijen gitmesine vesile oluyor.

Hamile bayanlar, bu kısma dikkat lütfen!: Hamile bir anne adayının kıldığı namaz sebebiyle, vücudundaki bebek adayının o namazdaki hareketler sebebiyle sakat doğma riski, kılmayanlara göre çok çok DÜŞÜK!..

İnsan bedeninde stres, sıkıntı ve üzgünlüklerden gün boyunca oluşan negatif enerji, namazdaki hareketler ile bir nevi topraklama vazifesi görerek yere aktarıyor..

Bakalım namazın, daha ne kadar çok faydaları var daha gün yüzüne çıkarılmayan, aynen unuttuğumuz o Kainatın Sultanı Efendimiz (asm) in sünnetleri gibi..

el İNSAF diyorum artık..

Ey İnsan!.. Madem hazırcısın, peşin bi fayda göremeyeceğin şeylere burun kıvırırsın.. Acaba, fani dünyada bu kadar fayda, ebedi ahirette bu kadar kar sana hala az mı? Niye hala bu başkaldırış, bu diklenmeler? el İNSAF ya!.. Ne kadar nankörsün? Daha neyin peşindesin? Ücreti mi az geliyor? Yoksa patron mu engelliyor? Ekmek parası derdi mi? Oysa ki Bediüzzaman Hz.’nin ifade ettiği gibi epi topu 1 saatcik bi ibadet.. “Bence tek engel SENSİN!..”

Namaz kılmaktan usandım diyenlere nispet, bu tip mazeretler duymaktan artık usandım!.. Çok komik geliyor bana inanın…

Hadi kardeşim hadi!.. Dinsiz veya ateist olsa şimdiye, bu kadar gözünün önünde aşikar görünen intizamlı ve sanatlı, hikmetli var edilen her şeyi Allah’a verir ve ona inanır, ona şükür olarak da bu kadar göz ile görülen ve bu kadar verilen büyük faydalara karşı camiden dışarı adımını atmazdı.. Denemesi bedava!..

Yolcular Gitmese de Yollar Gider Allah'a
Alt 09-23-2013, 22:28
CUMHUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CUMHUR CUMHUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Özel Üye

Annesi, Veysel Karânî Hazretlerine Sordu :

- ” Oğlum , Bütün Bir Gece Sabaha Kadar Nasıl İbadet Halinde Olabiliyorsun.? ”
O Büyük Allah Dostu Cevap Verdi :
- ” Ey Güzel Annem.! İbadetimi Özene Bezene Yapıyorum..
Kalbim Huşû İle Öyle Genişliyor Ki Yorulmak Nedir Bilmediğim Gibi Yeryüzü Ve Her Türlü Bedenî
Hislerle Alâkam Kesiliyor . Bir De Bakıyorum , Sabah Oluvermiş.! ”
- ” Nedir Bu Huşû Hâli Ey Üveys.? ”
- ” Huşû Odur Ki Bir Bedene Mızrak Saplansa , Canın Ondan Haberdâr Olmamasıdır..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler