Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-29-2008, 16:18
Yağmur
Guest

Daha önce yazılmış yazıları bir kez daha hatırlattınız zaten okumuştum birkez daha okuma fırsatı buldum sağolun.Peygamber efendimizden bahsediyorsunuz ,hudeybiyeden bahsediyorsunuz ,o halde Hz Osman'ın öldürüldüğü haberi gelince Paygamberimizin herkesten ölüm biatı aldığını ve müminlerin bu biata iştirak için birbiriyle yarıştıklarını da biliyorsunuzdur.
Diyalog adına zalimlere şirin görünmeye çalışacağımıza,onların zulümleri altında inleyen müslümanlara ne yapa biliriz onu konuşsak.Rusya,Amerika,israil daha bilmem ne milletler,müslümanları katletmeye başladı başlayalı "neden bilmem" bu diyalog'tan soğudum.
İslam nurundan mahrum kalan insanlar demişsiniz, ben islam nurunu söndürmek için ittifak etmiş insanlar diyorum onlara,diyalog iyide arada bir yaptıkları zulmün kötülüğünden bahsedip bu konuyada çözüm bulmaya çalışsalar nasıl olur."Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" hadisi şerif.Bir tek sahabenin ölüm haberiyle kendilerini feda etmeye hazır müslümanların anlaşması ne şartla yapılmış bir bakalım. Hudeybiye hakkında kısa bilgi:

Bu arada Hz. Osman (r.a)'nin tutuklandigi ve öldürüldügü haberi yayildi. Bu haber üzerine peygamber Efendimiz, bütün mü'minlerden "ölüm" üzere bey'at aldi. Ashab-i Kirâm'in ölüm için yarisircasina bey'at etmelerini müsriklerin casuslari da görüyorlardi. Bu durumu süratli bir sekilde Mekke'ye bildirdiler.

Sahabenin bey'atini bildiren âyet-i kerime'de söyle buyurulur: "Sana bey'at edenler gerçekte Allah'a bey'at etmektedirler. Allah'in eli onlarin ellerin üzerindedir. Kim ahdini bozarsa, kendi aleyhine bozmus olur ve kim Allah'a verdigi sözü tutarsa Allah ona büyük bir mükafat verecektir" (el-Feth, 48/1I) ve "Allah su mü'minlerden razi olmustur ki, onlar agacin altinda sana bey'at ediyorlardi. Allah onlarin gönüllerindekini bildigi için onlarin üzerine huzur ve güven indirdi ve onlara yakin bir fetih verdi. Yine onlara alacaklari birçok ganimetler bahseyledi. Allah üstündür, hikmet sahibidir" (el-Fetih, 48/18-19) âyetleri bu olayi anlatmakta ve Cenab-i Hakk'in biat edenlerden razi oldugunu bildirmektedir. Bu âyetlerden dolayi, bu beyata, razilik biati anlaminda "Biatü'r-Ridvân" ve Hz. Peygamberin altinda oturdugu agaca da razilik agaci anlaminda "Seceretü'r-Ridvân" adi verilmistir. Kisa bir aradan sonra Hz. Osman (r.a)'la ilgili ölüm haberinin asilsiz oldugu anlasilmistir.

Bu arada karsilikli elçiler gidip geliyor, bir uzlasma yolu araniyordu. Müsrikler müslümanlarin Mekke'ye girmelerine izin vermeyeceklerini açikça söylüyorlardi. Hz. Peygamber ise "Biz buraya kesinlikle savasmak için gelmedik. Amacimiz Kâbe'yi ziyarettir, Umre yapmaktir. Kureysliler eski savaslarda zayif düsmüslerdir. Dilerlerse onlarla bir anlasma, bir sure için baris anlasmasi yapmak isterim. Kabul ederlerse ne âlâ, aksi takdirde Allah'a yemin ederim ki, ölünceye kadar onlarla savasirim" diyerek baris öneriyordu.